Akika kurbanı Kurban kesmek İslam ibadetleri arasında yer alır. Anlam açısından Allah’a yakınlaşma olarak tabir edilebilecek kurban kesmenin pek çok farklı çeşidi bulunur. Bunlardan birinin de Akika kurbanı olduğunu söylemek mümkün.

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğmuş olan çocuk adına şükür amacıyla kesilen kurbana Akika kurbanı denmektedir. Genelde Akika kurbanı olarak seçilmiş hayvan üzerinde diğer kurbanlardaki şartlar aranır. Bu kurbanı kesmek müstehaptır. Her ne kadar çocuğun büluğ dönemi ne kadar kesiliyor olsa dahi, doğumun 7. gününde kesilebilecek olması daha faziletli görünür. Akika kurbanı kesimi ile beraber bu kurbanın eti ve sütünden kurban sahibi ile beraber her bireyin istifade etmesi mümkün. Burada tercih edilecek hayvanın kurban için elverişli olması yeterlidir. Hem erkek hem de kız çocukları için Akika kurbanı kesimi yapılabilir.

Akika kurbanı İslami ibadetlere uygun şekilde yapılmakta ve Allah’a bir adak olarak sunulmaktadır. Böylece çocuğun yetişme döneminde anne babaya olan saygısı ve sevgisinin büyümesi adına, adak anında dua edilir.